Lohusalık

Lohusalık
  Loğusalık dönemi, bebeğin doğumuyla doğum sonrası altıncı hafta arasındaki dönemi kapsar. Doğum sonrası  ilk saatler hem annenin hem bebeğin tıbbi takibi için çok önemlidir.
 Ayrıca anne ile bebek arasındaki bağ gelişmeye başladığı için ideal olarak annenin erken emzirmeye teşvik edilmesini öneriyoruz.
 Anne için emzirme rahmin küçülmesini sağladığı için rahim kasılmalarını arttırarak annenin kan kaybını azaltır, bebek içinse bağışıklık sisteminin gelişmesi için çok önemlidir. 
 Postpartum hüzün veya annelik hüznü dediğimiz durum genellikle ağlamaklı olma, kaygı, huzursuzluk, dinlenememe ile kendini gösterebilir.  Bu duygular bazen yetersizlik hissi, aşırı sevinç ve duygudurum dalgalanmaları gibi olabilir. Genellikle geçici olup doğumdan sonraki birkaç gün içinde gelişir ve doğum sonrası onuncu gün itibariyle ortadan kaybolur fakat ağlama nöbetleri daha uzun süreli olabilir. Lohusalık döneminde bu tip şikayetler mutlaka hekim ile paylaşılmalıdır. 
Copyright © Op. Dr. Bahar Ergen | Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Tüm Hakları Saklıdır. Doktor Sitesi Web Tasarımı KMK Altyapısıyla Oluşturulmuştur.