Dış Gebelik

Dış Gebelik

 Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın endmetrial kavite ( rahim iç boşluğu) dışında bir yere yerleşmesidir. Dış gebeliklerin %95 inden fazlası  tüplere yerleşmektedir(tubal gebelik). Ancak yine rahim içindeki yanlış yerleşimlerden kaynaklı servikal gebelik, sezeryan doğumun şiar dokusunda gelişen sezaryen skar Gebeliği veya rahim dışı, yumurtalıkta gelişen ovarian gebelik, peritoneal Kavitede gelişen abdominal gebelik dış gebelik türlerdir.

 Dış gebelik nedenleri kadının tüplerini  etkileyen bir çok faktör dış gebelik riskini artırır.  Pelvik inflamatuar hastalık(PID)  gibi alt genital sistemin Enfeksiyonlarının yukarı çıkarak rahim ,yumurtalıklar ve tüpleri enfekte etmesi tüplerin hasarlanmasına,  tıkanmasına yol açabilir. 
 Dış gebelik riskini arttıran  diğer bozukluklar arasındatüplere yönelik geçirilmiş ameliyatlar, endometriyozis, myomlar ve tüplerin gelişimsel anomalileri , RIA kullanımı ve yardımcı üreme teknikleri yer alır.
Dış  gebelik belirtileri : Çok belirgin bir bulgusu olmayıp diğer bir çok hastalıkla karışabilir.  ağrı, kanama, adet gecikmesi, baygınlık gibi şikayetler dikkate alınmalıdır.
 Muayene, Ultrasonografi ve laboratuvar testleri ile tanısı konulabilir. 
 Tedavide takip, medikal tedavi (metotreksat), Cerrahi tedavi laparoskopi (kapalı cerrahi girişim) veya laparotomi (açık cerrahi girişim) gerekebilir.
Copyright © Op. Dr. Bahar Ergen | Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Tüm Hakları Saklıdır. Doktor Sitesi Web Tasarımı KMK Altyapısıyla Oluşturulmuştur.