Menopoz

Menopoz
 Menopoz adetlerin kalıcı olarak kesilmesidir ve 12 aylık adet görmeme menepoz olarak kabul edilir. Normal sınırlar 43-57 yaş arası iken ortalama menepoz yaşı 51dir. Menepoz cerrahi işlemlerle yumurtalıkların alınması ile de  gerçekleşebilir. Peri menepoz veya klimakteryum dediğimiz dönem menapoza geçiş dönemi düzenli adetlerden menapoza kadar ki geçiş dönemidir ve süresi oldukça değişken olmak  la beraber yaklaşık beş yıl sürmektedir. bu süreçte hormonlar da değişiklikler yumurtlamanın kesilmesi ve adet sürelerinin aralarının giderek açılması ile karakterizedir.
 Menapozal belirtiler ve tedavileri : menepozdaki kadınların %75’i sıcak basmaları ve gece terlemeleri gibi şikayetlerle başvururlar şikayetler menapozdan yaklaşık iki yıl öncesinde başlar.  Bu süreç bir ila beş yıl arasında sürebilir. Tedavisinde hormon tedavisi veya çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır.
Ürogenital atrofi Menapoza Eşlik eden östrojen kaybı ürogenital atrofiye sebep olmaktadır
Bu durum vajinada, vsjinal kısalma daralma ve kuruluğa sebep olurken; İdrar yollarında, sık idrara çıkma, ani idrar yapma hissi ve idrar yaparken zorlanmaya sebep olabilir. 
Copyright © Op. Dr. Bahar Ergen | Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Tüm Hakları Saklıdır. Doktor Sitesi Web Tasarımı KMK Altyapısıyla Oluşturulmuştur.