Sıkça Sorulan Sorular

Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın endmetrial kavite ( rahim iç boşluğu) dışında bir yere yerleşmesidir. Dış gebeliklerin %95 inden fazlası tüplere yerleşmektedir(tubal gebelik). Ancak yine rahim içindeki yanlış yerleşimlerden kaynaklı servikal gebelik, sezeryan doğumun şiar dokusunda gelişen sezaryen skar Gebeliği veya rahim dışı, yumurtalıkta gelişen ovarian gebelik, peritoneal Kavitede gelişen abdominal gebelik dış gebelik türlerdir.
menepozdaki kadınların %75’i sıcak basmaları ve gece terlemeleri gibi şikayetlerle başvururlar şikayetler menapozdan yaklaşık iki yıl öncesinde başlar. Bu süreç bir ila beş yıl arasında sürebilir. Tedavisinde hormon tedavisi veya çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır.
Histeroskopi vajinal yoldan rahim içine sıvı(medium) verilerek rahim içinin kamera yardımıyla değerlendirilmesini ve çeşitli operasyonların yapılmasını sağlayan yöntemdir.
Kegel egzersizlerine başlamadan önce mesane boşaltılmalıdır Pelvik taban kaslarını güçlendirmek ve idrar borusunun sfinkter mekanizmasını güçlendirmek amacıyla geliştirilmiştir. Pelvik taban kaslarını güçlendirerek rahim, mesane gibi organ sarkması ihtimalini azaltır Bu kasların kontrolü kadının orgazmını arttırır Vajinal doumlarda yırtık ihtimalini azaltıp vajinal iyileşme süresini kısaltır Egzersiz sırtüstü yatar pozisyonda bacak, kalça ve karın kaslarını kasmadan sadece vajinal bölgedeki kaslara odaklanarak yapılmalıdır 10 saniye kasıp 10 saniye dinlendirme şeklinde günde 3 tekrarla başlanıp giderek arttırılır 10 kez 10 tekrar önerilir
Copyright © Op. Dr. Bahar Ergen | Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Tüm Hakları Saklıdır. Doktor Sitesi Web Tasarımı KMK Altyapısıyla Oluşturulmuştur.